Осмаци на екскурзији

Датум: 24. Novembar 2019 18:52 Категорија: Новости

10.-12. 11. 2019   Екскурзија ученика осмог разреда

Дан примирја у првом светском рату ученици осмог разреда са својим одељењским старешинама, Иваном Младеновић и Невенком Миливојевић , директором школе Влатком Кљајићем, обележили су на тродневној екскурзији Ниш -Ђавоља варош-Прокупље-Нишка бања -Пирот - манастир Свети Роман. Обишли су споменик српским јунацима и војводи Стевану Синђелићу на Чегру а затим и Ћеле кулу коју је турски паша наредио да се изгради као знак освете и опомене од лобања палих српских устаника на Чегру.  Наше историјско путовање смо наставили кроз изложбу ископина из римског доба у Народном музеју у Нишу. Другог дана смо посетили природни феномен Ђавољу варош на Радан планини и Латинску цркву у Прокупљу као и споменик Гвозденом пуку. После подневне часове смо искористили за шетњу по Нишкој тврђави. Трећег дана смо обишли Нишку бању и кроз прелепу Сићевачку клисуру стигли до Пирота где смо уживали кроз дивно вођење кустоса у Музеју Понишавља.  На повратку за Београд обишли смо и манастир Свети Роман у Ђунису  где је сахрањено срце пуковника руске војске Николаја Николајевича Рајевског који је Лаву Толстоју послужио као инспирација за лик грофа Вронског у роману "Ана Карењина."За овај манастир је везано и веровање да остварује све жеље  ако истински верујете.
Поред тога што су нешто ново научили о својој лепој земљи  ученици су се лепо дружили и примерно понашали , тако да добијају све похвале од својих наставница и директора школе. Више слика у галерији.