Излет на Фрушку гору

Датум: 29. Maj 2016 22:15 Категорија: Новости

Ученици  шестог и петог  разреда  су  четвртак, 26. мај, провели на  једнодневном  излету. Овогодишња маршрута  излета била је  Београд - Фрушкогорски манастири - Пероварадин - Сремски Карловци - Београд.  На Фрушкој гори, коју са правом називају  Српска Света Гора, ученици  су имали прилику да виде  два најзначајнија  и најлепша манастира - Крушедол и  Гргетег.

Манастир Крушедол је саграђен  почетком шеснаестог века (1509-1512.), ктитори манастира  деспот  Ђорђе Бранковић и  његова мајка Ангелина Бранковић. У овом манастиру сахрањене су многе славне личности међу којима се налазе и  патријарх Арсеније  III Чарнојевић, Кнегиња Љубица, Краљ Милан Обреновић IV.

Манастир Гргетег свакако није најпознатији манастир на Фрушкој гори, али  га многи сматрају најлепшим.   Не зна се поуздано ко је и када саградио овој манастир, према једној легенди  то је   задужбина  Вука Бранковића.  Данашњи иконостас је осликао чувени сликар Урош Предић, а  унутрашњост цркве није осликана фрескама, тј. није живописана, али је ипак украшена  флоралним украсима. Имали смо прилику да ове видимо и  чудотворну икону  Пресвете Богородице (Тројеручице).

34185467IMG_20160526_105111

Ручак је организован у  чувеном  ресторану Барутана, који  се   данас због своје пространости користи за прославе, а некада је   стварно и био барутана, магацин муниције који је подземним ходницима повезан  са Петроварадинском тврђавом. На ручку са нашим ученицима су биле још три школе.

Након ручка  уследио је одлазак на Петроварадинску тврђаву и уживање у погледу на Дунав и Нови Сад.

Пут нас је  даље водио у Сремске Карловце  и Стражилово где су ученици уживали у природи и  игри.